Тренировъчният часовник за сън е добре познат в света, но когато стартирахме дейност преди години с една от първите консултантски практики за детски сън в страната, за съжаление такъв продукт напълно липсваше на нашия пазар. А в работата си все повече долавяхме нуждата от него.
Това беше причината да потърсим възможност и родителите в България да се възползват от този ценен помощник. Първоначалното ни желание беше да го предложим в ограничен кръг на семействата, с които работим съвместно, но завишеният интерес ни провокира да го споделим и с по-широката си аудитория. И така…
Какво е тренировъчен часовник за сън?
Тренировъчният часовник за сън е дигитално приспособление, което помага на малките деца, които не познават часовника, да се ориентират правилно за времето за ставане и лягане. Това се случва посредством анимирани изображения (спящо или будно човече) или светлинни сигнали (синята светлина казва, че е време за лягане, а жълтата означава, че вече можем да ставаме). Всичко това се случва с предварителна настройка от страна на родителя.
В какви случаи се прилага?
При трудно лягане и заспиване
Часовникът помага за установяването на правила - времето за лягане е фиксирано и не се променя. Щом часовникът го посочва, значи е време да се приготвяме за спане. В действителност поставянето на граници е ключово за добрите навици за сън и снема тревожността от мъничето. Детето, което знае, че времето за лягане не подлежи на преговори, по-рядко го бойкотира с протести и тръшкане и си ляга и заспива по-лесно. Още за трудните заспивания вижте ТУК.
При чести ставания от леглото
Когато преместим детето в голямо и отворено легло, ние му делегираме не само нова свобода, но и отговорност. Т.е. то вече е в ролята да вземе решение кога да стане и понякога се случва така, че избира неподходящо време да го направи, например посред нощ или твърде рано сутринта. Понеже най-малките нямат нашето разбиране за време, понякога срещаме трудност да обясним кога и защо не е подходящо да станем от сън. С помощта на часовника правим задачата по-лесна като я привеждаме на нивото на разбиране на детето. Ясната сигнализация изключва възможността за грешна преценка.
При ранни събуждания
Едно от честите затруднения при децата, които все още не познават часовника е, че не могат сами да определят дали е време за ставане. Особено в светлите летни сутрини е съвсем обичайно да се стигне до ранни ставания поради объркване. Детският часовник решава това затруднение като чрез анимирано лице и/или светлинен сигнал сигнализира за времето за ставане.
При страх от тъмното и оставане сам
Нощната светлина и симпатичната визия помагат за преборване на страховете нощем.
Когато искаме да привлечем интереса на детето към темата за съня
Ако трябва да сме напълно откровени, малките деца не са фенове на това да легнат и да заспят. Най-малкото това е СКУЧНО занимание, на чието място можеш да тичаш и играеш. НО сънят е необходим и детето се нуждае от определен брой часове качествен сън, за да расте и да се развива правилно. Часовникът идва на помощ на родителя в това начинание, тъй като той се превръща в симпатичен сподвижник в мисията наречена „сън“. Игровият модел ще направи лягането по-желано изживяване и ще въведе темата за съня вкъщи – „Щом часовничето казва, че е време да лягане, значи е точно така, защото то е нашето приятелче, което се грижи да се наспиваме добре.“
Освен всичко казано дотук, допълнителните функции – мелодии, цветни светлини, нощна лампа и аларма за по-големите – привличат допълнително интереса на детето и часовникът се превръща в обичан и ценен приятел около времето за сън.
За кои възрастови групи е подходящ тренировъчният часовник?
Някои деца имат готовност да го следват на около 2 – 2 год. и половина, но в по-честия случай, той става подходящ около тригодишна възраст. Няма горна възраст, в която той категорично да излиза от употреба. Докато детето го харесва и часовникът служи на целите си, той може да се ползва.
Как да въведа тренировъчния часовник в употреба?
Преди всичко се запознайте добре с функциите му и го настройте докато детето не присъства. Не е добра идея мъничето да знае, че можете да променяте настройките по всяко време. По този начин времето за лягане става факт и правило, към което всички се придържаме без да преговаряме.
Настройте времето за ставане и лягане според нуждите от сън на детето в тази възраст и спрямо семейната динамика. Възможно е вашият модел часовник да има „буферно“ време за сутрешното събуждане, което също трябва да настроите. Например, ако желаното време за ставане е 7:30, буферното време се включва в 7 чрез светлинен сигнал. То показва на детето, че вече е приемливо да стане, ако желае, но има време да се излежава още малко, ако се нуждае от това. Вярвате или не, повечето деца с добри навици за сън, обичат да си полежат спокойно в леглото и да не бързат да стават.
Запознайте детето с часовника и му обяснете каква ще е неговата роля от тук нататък. Отделете необходимото време за тази задача, не обяснявайте прибързано и между другото. Създайте вълнение у детето, но също и очаквания. Когато дойде вечерта, следвайте часовника и не давайте знак, че новото правило за лягане подлежи на преговори. Ако допуснете отклонение дори веднъж, рискувате часовникът да стане неизползваем, тъй като той вече няма да служи на своите цели, а именно поставяне на граници и снемане на тревожност. Ако имате колебания при поставянето на граници и снемане на тревожността около времето за лягане, можете да запазите консултация, която ще ви даде ценна информация как да продължите.
Поставете часовника в стаята близо до детето, така че да го вижда, но извън досега му. Използвайте заключващия механизъм, който не позволява детето да си играе с него и да сменя настройките.
За поръчки последвайте ЛИНКА. При въпроси се свържете с нас чрез формата за контакт в сайта.
Comentarios