„Спи докато си бременна, че послеее....“
Всички сме го чували това и няма как да сме изнанадани, че появата на бебето променя не само цялото ни ежедневие, но и нощите. Най-нормалното нещо след като се приберем от болницата е да очакваме мъничето да се буди за хранене и гушкане, макар че има и изключения, при които родителите се радват на спокоен сън цяла нощ дори и с новородено.
И все пак се случва така, че при някои деца с порастването събужданията вместо да намаляват, стават все повече? Много често при първи разговор с родителите чуваме следното: „Спеше добре, будеше се само 2-3 пъти за хранене, а после не знам какво стана, но започна будене през час-два. Нормално ли е?“
Това, което със сигурност можем да кажем е, че има причина и не, тя не е само в никненето на зъби, както повечето родители са склонни да предположат. Със всеки следващ месец бебето не само пораства, но и нервната му система съзрява и то става все по-способно да спи непробудно дълго време. След шестмесечна възраст и още повече, когато отпадне нуждата от нощно хранене, бебето ви ще бъде способно да спи цяла нощ и това не бива да ви изненадва.
Защо тогава продължава да се буди нощем?
Можем да търсим причините в четири направления: физически дискомофорт, неподходящ режим, асоциация за заспиване и регресия на съня. Нека разгледаме всяка от тях.
Физически дискомфорт
Ясно е, че когато не се чувстваме добре, сънят ни е неспокоен. Това важи и за бебето. Коликите, рефлуксът и никненето на зъбки са най-честите причини за физически дискомфорт в бебешка възраст. Затова, ако детето ви по правило спи добре, но няколко нощи е неспокойно и имате видимо обяснение (кашлица, присвиване в коремчето или нещо друго), значи вероятно това е причината. С отминаването на дискомфорта, сънят веднага се успокоява. Болката при никнене на зъбче е в рамките на 2-3 дни, когато то пробива, но не й постоянна причина за влошен сън. Затова, ако бебето ви спи неспокойно в продължение на седмици и месеци с периоди на затихване и влошаване, то няма как причината да е само болка. Има и нещо друго, което го тревожи.
Неподходящ режим
Неправилният режим на сън и бодърстване е сред най-честите причини за нощи с много събуждания. Преумората и недостатъчната умора могат да доведат до беспокойство нощем. Ако бебето ви будува твърде дълго през деня и преди вечерния си сън, то ще бъде по-склонно да се буди още в първата половина на нощта, най-често с плач. А ако спи твърде дълго през деня, през нощта може да ви „зарадва“ с дълго будуване, по време на което си играе и търси взаимодействие с вас.
Ако се колебаете дали причината при вас е в режима, свалете безплатно приложението Unicorn Baby App, където ще намерите полезни статии и видеа по темата.
Асоциация за заспиване
Без никакво колебание можем да заявим, че асоциациите за заспиване са най-честият причинител на влошен нощен сън. В практиката си срещаме твърде много родители, които са изцяло фокусирани върху това да оправят режима, за да спрат буденията нощем. Играят с интервалите и продължителността на дремките, местят времето за вечерно лягане и всичко изглежда безрезултатно. Режимът е важен, но не е всесилен, затова, ако вече сте направили всичко възможно по него, си задайте следния въпрос:
„Какво търси бебето ми по време на събуждане, за да заспи отново?“
Отговорът ще ви покаже коя е асоциацията за заспиване на детето ви. А може и да са няколко, както по-често се случва.
Нека дадем пример с дете, което има няколко асоциации – биберон, носене и мляко. Първите будения минават само с подаване на биберон. На следващите биберонът вече не действа и е необходимо вземане на ръце, а след това и то не работи и родителят трябва да даде шише с мляко, за да може детето да заспи отново.
Всички тези намеси очевидно помагат за момента, но само временно и по-точно само до следващото събуждане, когато трябва отново да се включим с някакво действие. Затова можем уверено да кажем, че те колкото помагат, толкова и пречат, защото
те са ПРИЧИНАТА детето ви да се буди!
Нека го повторим, защото е важно: това, което привидно помага при събуждане е това, което пречи на детето ви да спи добре.
Когато детето ви свикне да заспива по определен начин, когато се събуди през нощта (рутинното будене се случва на всички и е нормално), ще се почувства объркано, защо е в леглото си в тъмна и тиха стая, като последният му спомен е как е в ръцете ви и го люлеете. Инстинктивната реакция е да се разплаче, за да се върнете и да го приспите отново. Звучи логично, нали?
Решението обикновено се намира в постигането на самостоятелно заспиване. То ще помогне на бебето ви да подновява съня си и само по време на рутинните събуждания нощем.
Ако се колебаете как да подходите, запазете опознавателно обаждане, за да обсъдим заедно най-подходящото решение за вас. Залагаме на внимателни и плавни методи, които работят.
Регресии на съня
Регресиите на съня са периоди на засилено развитие, при които свързаните с израстването промени рефлектират временно върху съня. Регресиите, които най-често засягат бебето са тези в четвърти, осми и дванадесети месец. Можете да видите повече за регресиите на съня ТУК.
Това, което е важно да отбележим е, че регресиите минават по-леко и дори незабележимо при деца със стабилни навици за сън. Ако бебето ви не може да заспива самостоятелно или има неподходящ за възрастта режим, шансът нощите да се превърнат в кошмар е много по-висок. Когато регреситя минава по-тежко, сме склонни да предлагаме още повече помощ при приспиването, което завишава риска да направим списъка с нежелани навици още по-богат.
Независимо каква е причината за нощни събуждания, няма пречка тя да бъде адресирана. Отдавна отмина времето на примирение с недоспиването. Не, не е нормално бебето и малкото дете да се будат десетки пъти на нощ, независимо че все ще се намери някой да посъвества „Ще търпиш. Не се става лесно майка.“ А и недоспиването на мама не остава само. Когато и бебето не се наспива добре, то губи един от ключовите и важни предпоставки за добро развитие, имунитет и общо здравословно състояние – сънят.
Към консултации по детски сън - ТУК.
Комментарии