„Ако нещо трябва да се направи рано или късно, по-добре да се направи веднага.“
Чух тази реплика в телевизионно интервю с лекар, който наблягаше върху важността от профилактиката и навременното лечение, но смятам, че тя е валидна за много други сфери освен медицината. Особено, когато става въпрос за бебета – момента за промяна никога не е напълно подходящ, а с времето става все по-трудно да я направим.
Ако ви кажа колко често чувам от родители „О, не мисля, че е готова за тренировки по сън все още“ или „Знам, че това е лош навик, но към момента върши работа. Ще я отуча скоро.“
Скоро.
Скоро, в смисъл че „Междувременно ще продължа да правя това, което знам, че е краткосрочно решение и ще създаде проблем по-късно.“
Не разбирайте погрешно намеренията ми, не съдя никого ако смята, че прави най-доброто, за да запази спокойствието в семейството си, дори това да е временно. Като работеща майка с две малки деца и аз слагам спирачка на доста задачи докато имам капацитета да ги реша. Как изобщо бихме се справили като майки, ако трябваше да се захващаме с всеки проблем незабавно щом се появи?
Междувременно как можете да помогнете на бебето за по-добър сън – ето няколко общовалидни съвети.
1. Hello darkness, my old friend или тъмнината е важна
Светлината, естествена или изкуствена, изпраща съобщение до мозъка, че е ден и не е време за сън. Секрецията на мелатонин се благоприятства от тъмнината, затова намалете осветлението един час преди да сложите бебето за сън. Това важи с особена сила за екраните, защото те излъчват синя светлина, която пречи още повече.
Ако бебето ви е твърде ранобудно, обмислете покупката на щори или блекаут завеси. Това не винаги е евтино решение, но работи в дългосрочен план.
2. Намалете отоплението
Като родители сме склонни да сме свръхзагрижени за комфорта на бебетата, а колебанието дали им е достатъчно топло е толкова инстинктивно, че често „попретопляме манджата“ 😊
Бебетата, точно както и възрастните спят най-добре, когато са сгушени в топла дрешка, но в хладна стая. Осигурете топла пижамка и спално чувалче и температура в стаята от 19° до 22° и може да сте сигурни, че на бебето ще му е комфортно през цялата нощ.
3. Нека бъде… скучно
Музикалните въртележки над детското креватче и светлинния проектор за звездички по тавана са очарователни, но дори на нас да ни изглеждат релаксиращи, за най-малките представляват светлинно-развлекателно шоу. Това е страхотно, но не и когато се опитваме да ги приспим. Затова най-добре дръжте визуалната и звуковата стимулация далеч от креватчето.
Машината за бял шум може успешно да замаскира резки шумове идващи отвън, а нощната лампа с жълта светлина помага на децата в градинска възраст да преодолеят страха от тъмното, но тези две придобивки са достатъчни. Колкото по-скучно е около креватчето, толкова по-добре ще спи детето ви.
4. Бъдете предсказуеми
Добре планираната и непроменлива рутина преди лягане благоприятства нощния сън, независимо от възрастта, но важи с особена сила за бебетата. Щом веднъж започнат да различават сигналите за наближаващото време за лягане, бебетата започват да се настройват за сън още с първите стъпки от рутината.
Енергийните им нива спадат, мелатонинът започва да се отделя, мускулите да се отпускат и когато сте готови да ги целунете за лека нощ, организмът им ще се е настроил за дълъг и възстановителен сън.
Да научите детето си на добри навици за сън не е еднократно събитие. Отнема време, достатъчно повторения, самодисциплина и прилежност от страна на родителите, но за тези от вас, които са отчаяни за поне малко облекчение сравнително скоро, тези съвети ще ви помогнат да останете със затворени очи малко по-дълго нощем. С пожелания да е още тази нощ.
А после, когато сте малко по-отпочинали, може да се захванете с всичко останало 😊
Comments